Novinky v poistení

Koľko si za PZP v budúcom roku priplatíme?

11.11.2023

Poisťovne na Slovensku už avizovali, že ceny povinného zmluvného poistenia sa v roku 2024 zvýšia približne o 8 %. Zdražovanie by sa malo dotknúť predovšetkým vodičov, ktorí sú považovaní za rizikových. Do tejto kategórie sú zahrnutí napríklad mladí vodiči z veľkých miest a tiež tí, ktorí v minulosti riešili poistnú udalosť. Je nám jasné, že informácia o zvýšení cien vás nepotešila a pýtate sa, prečo poisťovne pristupujú k takémuto kroku. Môže za to inflácia, konkrétne zvýšenie nákladov vynaložených pri opravách áut. Služby autoservisov zdraželi asi o 10 %, zatiaľ čo ceny autodielov vzrástli až o neuveriteľných 25 %. Keďže z povinného zmluvného poistenia sú hradené opravy áut, ktoré sa poškodili pri poistných udalostiach, poisťovne sú si vedomé zvýšenia cien za opravy a autodiely. Tento fakt musí reflektovať cena zákonného poistenia.

To však neznamená, že za poistenie auta budete musieť platiť závratné sumy. Naša online kalkulačka PZP je naďalej dostupná a porovná vám ponuky od všetkých poisťovní na trhu. Garantujeme vám najlepšiu cenu a sme si istí, že si určite vyberie každý vodič.

Hyundai chce v Nórsku predávať iba elektromobily

(28.12.2022)

Známa kórejská automobilová značka sa pred dvomi rokmi rozhodla v Nórsku úplne zastaviť predaj vozidiel so spaľovacím motorom. U severanov tak sú od Hyundai dostupné iba plug-in hybridy a elektromobily. Od roku 2023 zastavuje aj predaj hybridných vozidiel a v krajine polárnej žiary bude predávať len elektromobily. K takémuto rozhodnutia automobilka dospela preto, lebo 93 % zo všetkých áut, ktoré značka v tejto krajine predá, tvoria práve vozidlá jazdiace na elektrinu.

Nórsko je krajina, ktorá je špecifická tým, že motoristi tu uprednostňujú hlavne elektromobily. Tie tvoria až 80 % z predaja na automobilovom trhu v tejto krajine. Značka Hyundai je tu zároveň veľmi obľúbená a na nórskych cestách stretnete veľa elektrických áut od tejto značky. Je možné, že sa táto automobilka časom rozhodne pre podobné úpravy produktového portfólia aj v ďalších krajinách. U nás to tak skoro asi nebude, pretože e-autá sú stále pre mnohých motoristov nedostupné z hľadiska ceny a komfortu používania z dôvodu nedostatku nabíjacích staníc. Uvidíme, či sa to časom zmení.

Ako BMW M oslávi svoje významné jubileum?

(25.11.2021)

Budúci rok, konkrétne 24.5.2022 sa legendárna automobilová divízia BMW M dožije svojho 50 ročného jubilea. Tí zákazníci, ktorí si objednajú model M alebo vozidlo BMW vybavené balíkom M Sport s dátumom výroby od marca 2022, budú mať možnosť nechať si ozdobiť ich autá špeciálnou edíciou legendárneho znaku BMW. Toto logo má symbolizovať lásku k motoristickému športu a zároveň aj základy značky BMW M. V roku 2022 si prídu na svoje aj tí motoristi, ktorí sú zaťažení na unikátne farby karosérií. Tých automobilka ponúkne až 50 a nájsť možno medzi nimi napríklad žltú zvanú Dakar Yellov, fialovú Daytona Violet či modrú Frozen Marina Bay Blue. Každá z farieb odkazuje na rôzne míľniky v histórii BMW M.

Okrem nových modelov, špeciálnej edície znakov a farieb karosérií bude BMW M GmBH svoje výročie oslavovať aj prostredníctvom rôznych akcií, ktorých sa fanúšikovia môžu zúčastniť. V máji 2022 sa bude výročné predstavenie konať v Taliansku, nasledovať bude Goodwood Festival of Speed vo Veľkej Británii a Concours d’Elegance, ktorá sa uskutoční v Kalifornii. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na 24 hodinové preteky v Nürburgringu. Prípravy na veľkolepé oslavy sú v plnom prúde a ostáva len dúfať, že legendárna automobilka má pred sebou veľa ďalších úspechov.

Suzuki oslavuje storočnicu

(19.10.2020)

Značka Suzuki je na Slovensku už notoricky známa. Japonská kvalita si našla tisícky priaznivcov aj medzi slovenskými motoristami, ktorí na autá tejto značky nedajú dopustiť. Tento rok oslavuje 100-ročné jubileum. 

Zakladateľom tejto spoločnosti bol Mičio Suzuky, ktorý v roku 1909 založil dielňu na výrobu tkalcovských stavov. V podnikaní sa mu darilo, lenže neskôr prišla prvá svetová vojna a ekonomická kríza. Mičio preto svoju firmu pretransformoval na akciovú spoločnost. Stalo sa tak 15. marca 1920 a presne toto bol ten deň, kedy vznikla legendárna spoločnosť Suzuki. 

Rok 1955 bol pre Suzuki zlomovým. Na trh bol uvedený model Suzulight, prvé produkčné auto tejto automobilky. Zákazníci si mohli vybrať medzi sedanom, pick-upom a malou dodávkou. Toto auto je považované za prvé komerčne úspešné auto triedy kei. 

Suzuki má dnes pevné miesto na trhu s automobilmi a jeho vozidlá sú považované za spoľahlivé a cenovo dostupné. V súčasnosti úzko spolupracuje aj s Toyotou, ktorá v roku 2019 odkúpila niektoré akcie a teraz vlastní 4,9 %  tejto spoločnosti. V rámci tejto spolupráce prebieha aj výmena modelov, čo je dobrá správa pre vodičov. Čoskoro sa v Európe má objaviť Suzuki Across, súrodenec hybridnej Toyoty R4V4 a Suzuki Swace, ktorý bude vychádzať z Toyoty Corolly Touring Sports.

Aká ja nová Kia XCeed?

(2.7.2019)

Kórejská automobilka konečne predstavila nový dlho očakávaný model, ktorým je XCeed. Novinka, ktorá sa bude vyrábať v Žiline má hneď niekoľko predností, ktoré ocenia aj náročnejší vodiči. Ide o crossover, ktorý kombinuje praktickosť, ktorým sa vyznačujú SUV s výkonným riadením a športovým vzhľadom obľúbených hatchbackov. Takáto kombinácia robí z modelu XCeed ideálne auto do mesta. Automobil je vybavený digitálnym 1,3 – palcovým prístrojovým panelom zvaným Supervision. Tento panel vo vozidle nahrádza tradičný tachometer a otáčkomer a tiež vodičovi zobrazuje dôležité informácie ako napríklad stav paliva, údaje z navigácie a pod. Vodiči si budú môcť vybrať z viacerých variantov modelu XCeed, z ktorých niektoré budú vybavené aj špeciálnym systémom voľby jazdného režimu Drive Mode Select. Na základe režimu, ktorý bude práve zvolený sa vo vozidle prispôsobí riadene vrátane reakcií prevodovky a plynového pedála. Nová Kia XCeed je teda dôkazom, že kórejský výrobca automobilov nezaspal na vavrínoch a stále sa snaží napredovať. Ostáva len dúfať, že nový model vodičov zaujme a inovácie, ktoré prináša sa čoskoro stanú súčasťou aj ostatných modelov tejto značky.

Od mája vstupuje do platnosti nový zákon o prevádzke vozidiel

(20.4.2018)

V máji tohto roku vstúpi do platnosti nový zákon o prevádzke vozidiel. Súčasná právna úprava o prevádzke vozidiel je platná od roku 2004 a ministerstvo dopravy odvtedy vykonalo spolu 19 čiastkových úprav tohto zákona prostredníctvom novelizácie. Rezort sa preto rozhodol komplexne spracovať a nanovo upraviť celý zákon. V neposlednom rade bol nový zákon vypracovaný s cieľom zachovania kontinuity so smernicami Európskej únie.

Nová právna regulácia upravuje cestné technické kontroly, systém kontroly upevňovania nákladu a schvaľovanie vozidiel a tiež prevádzku vozidiel v cestnej premávke. V rámci nového zákona ministerstvo dopravy tiež upravilo aj proces kontroly originality a tiež proces technickej a emisnej kontroly. V súlade s nariadením Súdneho dvora EÚ zákon povoľuje registráciu vozidiel s pravostranným riadením a taktiež upravuje aj podmienky pri posudzovaní technického stavu vozidla. Nová právna regulácia taktiež stanovuje minimálne požiadavky na systém cestných technických kontrol. Táto úprava má viesť k zníženiu emisií a zvýšeniu bezpečnosti.

Auto s volantom na pravej strane si už zaregistrujete aj na Slovensku

(12.2.2015)

Tak aspoň rozhodol Európsky súdny dvor. Podľa neho máte na to ako občan Európskej únie totiž právo. Či však bude mať toto rozhodnutie nejaký účinok aj na existujúcu prax je naďalej otázne.

Do nedávna ste si auto síce mohli zo zahraničia priviesť, ale bolo vám takpovediac na dve veci. Registrácia vozidla, ktoré malo volant na pravej strane, totiž nebola možná. V zásade ste takéto vozidlo mohli na slovenských cestách používať iba vtedy, ak bolo aj naďalej registrované v krajine pôvodu, alebo ak ste ho dali kompletne prerobiť na ľavostranne riadené. Ani v tomto druhom prípade to však nebolo vždy také jednoduché. Na to, aby mohlo byť vozidlo prerobené muselo byť uznané za technicky spôsobilé a k tomu bola potrebná jeho registrácia. Okrem toho išlo o veľmi drahý a náročný zásah, ktorý si bežný občan mohol len sťažka dovoliť. Azda aj preto viedli tieto nezmyselné obmedzenia až na Európsky súdny dvor, ktorý napokon rozhodol v prospech občanov. Od marca minulého roku tak musí každá členská krajina EÚ povoliť registráciu pravostranne riadeného vozidla, a to bez ohľadu na spôsob cestnej premávky v danej krajine. Čo však naďalej zostáva otázne je to, či možno toto rozhodnutie aplikovať aj na hromadný dovoz nových vozidiel alebo len na individuálne prípady.

Jazdiť po cestách môžete aj s vlastnoručne vyrobeným traktorom!

(8.8.2014)

Prvého septembra 2013 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá umožňuje podomácky vyrobeným hospodárskym vozidlám jazdiť po cestných komunikáciách. Vodiči takýchto vozidiel však musia splniť zákonom stanovené podmienky.

Domáce traktory, vlečky či iné vozidlá a stroje, ktoré slúžia na poľnohospodárske či lesné práce, musia mať pridelené špeciálne evidenčné číslo. Ide o tzv. EČV typu C, ktoré prideľuje dopravný podnik v mieste trvalého bydliska majiteľa vozidla. Pre získanie tohto špeciálneho čísla a povolenia, stačí iba vyplniť a podať žiadosť o jeho pridelenie a zaplatiť jednorazový poplatok vo výške 33 eur. Takéto vozidlá, podobne ako všetky ostatné motorové dopravné prostriedky jazdiace na cestných komunikáciách, musia byť poistené. Cena PZP je však na rozdiel od bežných vozidiel určená pre vozidlá typu C jednotne na 25 eur. V tomto smere je teda pre vodičov týchto vozidiel situácia o čosi ľahšia, pretože nemusia behať po poisťovniach a porovnávať ceny poistiek.

Dostávate často pokuty? Tak sa proti nim poistite!

(24.9.2013)

Hoci sa na Slovensku táto služba ešte neponúka, spoločnosť, ktorá ju ponúka v susednom Česku už cez dva roky, zvažuje jej rozšírenie aj na naše územie. V čom spočívajú výhody a nevýhody takéhoto „poistného produktu“?

V prvom rade je potrebné vedieť, že združenie, ktoré túto službu poskytuje, využíva medzery v českej legislatíve. Ide o to, že ak vodič dostane pokutu, stačí aby ju odmietol a požiadal o správne konanie, ktoré potom spomínaná spoločnosť umelo predlžuje. Výsledkom je často prekročená lehota na vybavenie tohto konania zo strany príslušných úradov, čím povinnosť zaplatiť pokutu vodičovi odpadá.

Ak vás tento menší morálny prehrešok nijak zvlášť nerozčuľuje a naďalej sa o tento produkt zaujímate, môžeme vám prezradiť, že v susedných Čechách ju poskytujú za ročný poplatok 2799 českých korún, pričom poistenie rieši priestupky ako je:

- prekročenie rýchlosti jazdy mimo obce od 25 do 29 km/hodinu a v obci od 15 do 19 km/hodinu
- otáčanie alebo cúvanie na miestach, kde je to zakázané
- nezastavenie vozidla za vozidlom pravidelnej verejnej dopravy osôb
- obmedzenie protiidúcich vodičov pri obchádzaní prekážky v cestnej premávke
- obmedzenie alebo ohrozenie vodičov pri zaraďovaní sa po predídení
- neprispôsobenie rýchlosti jazdy
- nedanie prednosti v jazde pri odbočovaní vľavo protiidúcim vozidlám
- státie na cestnej zeleni a inej verejnej zeleni
- vybočenie zo smeru jazdy pri predchádzaní a ohrozenie vodičov jazdiacich za vozidlom
- bránenie v predchádzaní napr. zvyšovaním rýchlosti jazdy
- nepoužitie znamenia o zmene smeru jazdy pri odbočovaní, pri ktorom došlo k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky

To, či bude možné poistenie proti priestupkom získať a využívať aj na Slovensku je však stále otázne. Poskytovatelia tejto služby totiž nerátali s legislatívnou úpravou SR, ktorá príslušníkom policajného zboru umožňuje odobrať vodičovi po spáchaní priestupku vodičský preukaz.

Vodiči pozor na objektívnu zodpovednosť!

(21.11.2012)

Od 1. júla 2012 je v platnosti novela zákona o cestnej premávke a v rámci nej aj objektívna zodpovednosť. Ak teda máte vo zvyku požičiavať svoje auto svojim priateľom a známym, od dnes by ste s takýmito dobrými skutkami mali prestať, ak sa totiž stane nehoda či vznikne vaším autom škoda, zodpovedný budete vy a nie vodič!

Objektívna zodpovednosť teda znamená, že i keď majiteľ daného vozidla práve nešoféruje, je zodpovedný za všetko, čo jeho vozidlo spôsobí a za všetky priestupky, ktorých sa „aktuálny“ vodič dopustí.

Pre lepšie vykreslenie situácie vám ponúkame cenník pokút:

Porovnanie pokút za prekročenie povolenej rýchlosti

Objektívna zodpovednosť

Subjektívna

zodpovednosť

V obci

Mimo obce

V obci

Mimo obce

6 – 10 km/h

15 €

--

10 €

--

11 – 15 km/h

39 €

30 €

30 €

20 €

16 – 20 km/h

66 €

42 €

60 €

30 €

21 – 25 km/h

96 €

66 €

100 €

40 €

26 – 30 km/h

141 €

99 €

130 €

60 €

31 – 35 km/h

201 €

162 €

150 €

100 €

36 – 40 km/h

270 €

201 €

200 €

150 €

41 – 45 km/h

342 €

270 €

Správne konanie

200 €

46 – 50 km/h

402 €

342 €

280 €

51 – 55 km/h

471 €

402 €

Správne konanie

56 – 60 km/h

540 €

471 €

61 – 65 km/h

600 €

540 €

66 – 70 km/h

699 €

600 €

71 – 75 km/h

798 € *

699 €

viac ako 75 km/h

--

798 €

* viac ako 70 km/h

Zdroj: PZ SR